Clay Jr.-Sr. HS Track 2016

2016 Clay Track Schedule, Results, & Roster

 

Date Event Level Location Time Results
03/29/16 Northwest Meet Varsity Northwest 4:30pm PDTimes
03/31/16 South Webster JrH Meet 7th/8th S. Webster 4:30pm results below
04/05/16 Valley Meet Varsity Valley 4:30pm results below
04/07/16 Ports. West JrH Meet 7th/8th West 4:30pm postponed to 4/26
04/12/16 Northwest Meet Varsity Northwest 4:30pm results below
04/13/16 Valley JrH Meet 7th/8th Valley 4:30pm  
04/14/16 Wheelersburg JrH Meet 7th/8th   5:00pm  
04/15/16 Portsmouth Invitational Varsity Portsmouth TBA results below
04/19/16 Ports. West Meet Varsity West TBA  
04/21/16 Portsmouth JrH Meet 7th/8th Portsmouth 4:30pm  
04/23/16 South Webster Invitational Varsity S. Webster 10:00am results below
04/25/16 Portsmouth JrH Meet 7th/8th Portsmouth TBA cancelled
04/26/16 Ports. West JrH Meet 7th/8th   5:00pm cancelled
04/26/16 Northwest Invitational Varsity Northwest 4:30 pm results below
04/27/16 Northwest Invitational  7th/8th Northwest TBA  
04/28/16 Minford Meet Varsity Minford TBA  
05/02/16 Northwest Invite (continued) Varsity Northwest 4:30 pm  
05/02/16 SOC JrH Meet 7th/8th Minford TBA  
05/04/16 Valley Meet Varsity Valley TBA cancelled
05/10/16 SOC Meet Varsity West TBA  
5/18-21/16 District Meet Varsity Southeastern 3:00 pm King advanced to Regionals (HJ)

Roster

HS Boys Grade Uniform No.
Cameron King 11 4
Keeton Brown 10 18
Buddy Boggs  9 15
Jared Conkel 9 1
Calvin Gerard 9 13
Hunter Mathias  9 9
HS Girls    
Savannah Moore 10 6
Abbie Osborn 10 2
Regan Osborn 10  
Sydney Osborn 10 3
Delanie Gilliland 9 8
Alex Musser 9 7
JH Boys    
Gavin Bennett 8  
Caden Cline 8  
Vaughn Fleming 8  
JH Girls    
McKayla Colley 8  
Angelina Hartley 8  
Trinity Hartley 8  
Chasten Davis 7  
MeKenzie Loper 7  
Tabby Whitt 7  
     
     
Coach - Arnold King    
Assistant - Stephanie Cleland    
Assistant - Tiffany Moore    
Assistant - Tony Whitt    

Individual and Team Awards
Field Award - Delanie Gilliland & Cameron King
Track Award - Abbie Osborn & Cameron King

SOC Awards
Second Team, SOC (4x8) - Alex Musser, Abbie Osborn, Regan Osborn, & Sydney Osborn
First Team, SOC (HJ & 400) - Cameron King

 

Northwest HS Meet - 3/30/16
Boys - Cameron King 2nd High Jump 5'8, 2nd 800m 2:17, 5th Long Jump 17'8; Aiden Hicks 6th 2 Mile 13:40; Buddy Boggs 6th 400m 59.7; Calvin Gerard 8th 2 miles 14:11. Girls - 4x800 Relay 2nd Alex Messer; Delanie Gilliland, Abbie Osborn, and Sydney Osborn 12:29; Mile - Abbie Osborn 2nd 6:27, Sydney 3rd 6:53, and Alex Messer 5th 7:02; Delanie Gilliland 4th High Jump 4'2.

South Webster Jr High Meet - 3/31/16  
Boys
- Gavin Bennett 2nd mile 5:20, 2nd 800m 2:30; Vaughn Fleming 2nd 400m 1:06, 2nd 200m 28.8; Caden Cline 6th 400m 1:14. Girls - Tabby Whitt 1st Discuss 67'10, 3rd Shot put 25'7; Mckayla Colley 2nd Discuss 52'7; Trinity Hartley 2nd 11'2 Long Jump; Angelina Hartley 5th 10'5 Long Jump; McKenzie Loper 6th 1:21 400m
7:20 Mile; Chasten Davis 8th 7:31 Mile. 

Valley High School Meet - 4/5/16
Girls - Abbe Osborn 1st 2-mile 12:34, 2nd 1-Mile 6:19, Alex Musser 3rd 2-Mile 16:07, 4th 1-Mile 6:54, Delanie Gilliland 4th High Jump 4'2

Northwest High School Meet - 4/12/16-
Boys- 
Cameron King 1st 400m 55.5, 2nd High Jump 5'6, 7th Long Jump 17'1; Buddy Boggs 6thy 200m 26.6, 8th 100m 13.1; Calvin Gerard 5th 1600m 5:55 Girls- Abbe Osborn 2- mile 1st 13:55, 2nd 1 mile 6:13; Alex Musser 3rd 1-Mile 6:18; Sydney Osborn 5th 1-Mile 6:49: Delanie Gilliland 4th High Jump 4'2

Portsmouth High School Invitational - 4/15/16
Boys- Cameron King 1st 400m, 3rd High Jump Girls- Abbe Osborn 1st 1-Mile, 2nd 2-Mile; Alex Messer 5th 1-Mile; Sydney Osborn 4th 2-Mile 

South Webster School Invitational - 4/23/16
Boys- 
Cameron King 400m 1st, 200m 2nd, High Jump 3rd; Buddy Boggs Long Jump 6th, 100m 6th; Jared Conkel 100m 8th, 1-Mile 7th; Hunter Mathias 400m 7th; Keeton Brown Discus 74'10'1/4, Shot Put 26'2 Girls- Abbe Osborn 1-Mile 2nd, 2-Mile 2nd; Alex Musser 1-Mile 5th; Sydney Osborn 2-Mile 6th; Savannah Moore Shot Put 7th, Discus 5th

Northwest High School Invitational - 05/02/16
Boys-
Cameron King 2nd High Jump, 3rd 400m, 8th 200m. Girls- Abbi Osborn 1st 2-Mile, 2nd 1-Mile; Alex Musser  3rd 1-Mile, 3rd 800m; Sydney Osborn 3rd 2-Mile; Savannah Moore 6th Discus; Delanie Gilliland 8th High Jump

SOC Meet - 5/10/16
Alex Musser, Abbie Osborn, Regan Osborn, and Sydney Osborn - Second Team SOC (4x8 Relay)
Cameron King - First Team SOC (High Jump & 400)

District Meet - 5/18/16
Cameron King - Advanced to the Regional in the High Jump

Additional information

Joomla25 Appliance - Powered by TurnKey Linux