Home
2018 Clay Jr.-Sr. HS Track & Field
Clay Track & Field
Date | Opponent | Location | Time | Result(s) |
3/26/18 | Northwest Junior High Meet | Northwest | 5:00 | |
3/27/18 | Northwest HS Meet | Northwest | 5:00 | |
4/3/18 | Portsmouth HS Meet [PHOTOS] | PHS | 4:30 | |
4/5/18 | Portsmouth Junior High Meet | PHS | 5:00 | |
4/6/18 | Minford HS Invitational | Minford | 5:00 | |
4/9/18 | Minford Junior High Invite | Minford | 5:00 | |
4/10/18 | Northwest HS Meet | Northwest | 4:30 | |
4/11/18 | South Webster Jr High Meet | S Webster | 5:00 | |
4/13/18 | Portsmouth HS Invitational [PHOTOS] | PHS | 5:00 | |
|
|
|
|
postponed to 4/18 |
4/17/18 | Portsmouth West HS Meet | PWHS | 4:30 | |
4/18/18 | Minford Junior High Meet | Minford | 5:00 | |
4/21/18 |
South Webster Junior High Meet South Webster HS Meet |
SW |
10:00 2:00 |
|
4/23/18 | Oak Hill Junior High Meet | Oak Hill | 5:00 | |
|
|
|
|
moved to 5/2 |
4/25/18 | Northwest Junior High Invitational | NWHS | 5:00 | |
4/26/18 | Portsmouth West HS Meet | PWHS | 5:00 | |
4/30/18 | SOC Junior High Meet | Minford | TBA | |
5/2/18 | Northwest HS Invitational | NWHS | 5:00 | |
|
|
|
|
cancelled |
5/8/18 | SOC Track Meet | Oak Hill | TBA |
1 Girl SOC 1st Team & 5 Girls SOC 2nd Team awards |
5/16/18 5/19/18 |
District Track Meet | Southeastern |
3:00 9:30 |
Swayne 7th 400m 56.35 |
Roster
HS Boys | ||
No. | Player | Grade |
Hunter Armstrong | 12 | |
16 | Ben Boyer | 9 |
5 | Calvin Gerard | 11 |
11 | Zach Swayne | 11 |
9 | Gaven Traylor | 11 |
10 | Marco Valle | 11 |
18 | Jacob Wellman | 12 |
Jr High Boys | ||
1 | Jacob Bobst | 8 |
14 | Gavin Cayton | 8 |
13 | Landen Thomas | 8 |
HS Girls | ||
8 | Alicia Bobst | 12 |
26 | McKayla Colley | 9 |
4 | Chasten Davis | 9 |
1 | Ashley Malone | 9 |
30 | Nahia Mendoza | 10 |
7 | Alex Musser | 11 |
2 | Abigail Osborn | 12 |
3 | Sydney Osborn | 12 |
31 | Tabbi Whitt | 9 |
28 | Sami Willis | 12 |
Coach - Arnold King | ||
Assistant - Tony Whitt |
High School Individual & Team Awards
Field Award - Jacob Wellman & Tabbi Whitt
Track Award - Zach Swayne & Abigail Osborn
Most Improved - Calvin Gerard & Tabbi Whitt
Coaches' Award - Gaven Traylor & Sami Willis
Panther Award - Jacob Wellman & Sydney Osborn
SOC, First Team - Ashley Malone (HJ, 7th place)
SOC, Second Team - C Davis, A Osborn, S Osborn, S Willis (4x800)
College Signings - Abigail Osborn (SSU) & Sydney Osborn (SSU)
3/26/18 - Northwest Junior High Meet
Cayton: 3rd High Jump (4'8), 4th 800m (2;45); Thomas: Long Jump (12'5); Bobst: 2nd 200 Hurdles (32.80), 5th 800m (2:51); Turner: 5th High Jump (4'6)
3/17/18 - Northwest HS Meet
HS Boys - Wellman: 8th 800m; Swayne: 5th 400m; Gerard: 8th 3200m
HS Girls - Malone: 6th high jump; Whitt: 5th discus; Colley: 6th discus, 7th shot; Davis: 7th 800m; Willis: 8th 800m; S Osborn: 4th 3200m
4/5/18 - Portsmouth Junio High Meet
Turner: 2nd High Jump (4'6); Thomas 3rd 400m (1:06); & Bobst 4th 200 Hurdles (32.76)
4/6/18 - Minford Invitational
HS Boys - 8th 4x800 (Gerard, Swayne, Traylor, Valle)
HS Girls - 5th 4x800 (Musser, A Osborn, S Osborn, Willis); A Osborn: 3rd 1600m (6:27:81), 6th 3200m; S Osborn: 5th 3200m
4/9/18 - Minford Junior High Invitational
Cayton: 8th High Jump (4'8)
4/10/18 - Northwest High School Meet
HS Girls: 1st 4x800 13:20 (A Osborn, S Osborn, Musser, Willis); 3rd 4x400 6:11 (Malone, Musser, Mendoza, Whitt); Malone: 5th High Jump; Whitt: 4th Discus (78'); Colley: 6th Discus (69'9); A Osborn: 1st 3200m; S Osborn: 3rd 3200m
HS Boys: Swayne: 6th 400m; 4th 4x400 (Swayne, Gerard, Wellman, Traylor)
4/11/18 - South Webster Junior High Meet
Cayton: 6th High Jump (4'8), 4th 800m (2:41); Thomas 4th 400m (1:06); Bobst 5th 400m (1:07)
4/13/18 - Portsmouth HS Invitational
HS Girls: 4th 4x800 12:44 (A Osborn, S Osborn, Davis, Willis); 7th 4x400 5;57 (Malone, Musser, Davis, Whitt); Whitt: 7th Discus (75'10); S Osborn: 7th 3200m; A Osborn: 10th 3200m; Wills: 10th 800m; A Osborn: 7th 1600m; Davis: 10th 1600m
HS Boys: 8th 4x800 (Gerard, Swayne, Traylor, Valle); Swayne: 10th 400m; 8th 4x400 (Wellman, Swayne, Traylor, Valle)
4/21/18 - South Webster Invitational
HS Girls: 4x800 6th (A Osborn, S Osborn, Musser, Davis); A Osborn: 6th 1600m (6:29), 5th 3200m (14:26); S Osborn: 7th 3200m (14:51); Whitt: 5th Discus (73'7); Colley: 7th Discus (70'3); Malone: 4th High Jump (4'4)
HS Boys: Swayne: 6th 400m (57.8)
JrH Boys: Cayton: 5th High Jump (4'10), 8th 800m (2:41); Thomas: 6th 400m (1:06)
4/26/18 - Portsmouth West HS Meet
HS Boys: 4th 4x800 (Wellman, Gerard, Swayne, Traylor); 4th 4x400 (Wellman, Swayne, Traylor, Valle); Wellman: 4th 800m; Gerard: 3rd 3200m & 5th 1600m; Swayne: 4th 400m
HS Girls: S Osborn: 1st 3200m; 3rd 4x800 (Willis, Musser, S Osborn, Bobst); 2nd 4x200 (A Osborn, S Osborn, Whitt, Musser); Whitt: 3rd Discus (79'2) & 5th Shot Put (23'8); Colley: 6th Discus (69'6) & 4th Shot Put (24'3); Malone: 2nd High Jump (4'4); Musser: 5th 200m; Mendoza: 6th 200m; 3rd 4x400 (A Osborn, Whitt, Musser, Mendoza); A Osborn: 1st 800m
4/30/18 - SOC Junior High Meet
Gavin Cayton: 6th High Jum (4'8), Landen Thomas 7th 400m (1:03.5)
5/8/18 - SOC Meet
SOC, Second Team - Abbi Osborn, Sydney Osborn, Sami Willis, Chasten Davis, & McKayla Colley
5/16-18/2018 - District Meet
Z Swayne - 7th - 400