Clay High School Track Schedule
Date | Event | Location | Time | Result |
3/30/21 | Northwest Meet | Northwest | 5:00 | SEE BELOW |
4/09/21 | Minford CC Invitational | Minford | 4:30 | |
4/13/21 | West Meet | West | 4:30 | |
4/20/21 | Piketon Meet | Piketon | 4:30 | SEE BELOW |
4/24/21 | South Webster Invitational | SW | 1:00 | |
4/27/21 | Northwest CC Invitational | Northwest | 5:00 | |
5/04/21 | Valley Meet | Valley | 4:30 | SEE BELOW |
5/11-13/21 | SOC HS CC Meet | Northwest | 5:00 | |
5/19+21/21 | District CC Meet | Northwest | 4:00 |
Whitt - 1st Discus Cayton - 4th HJ Colley - 5th Discus |
Clay HS Boys' Track Roster
Athlete | Grade |
Owen Atkins-Plumlee | 11 |
Gavin Cayton | 11 |
Corvan Clark | 12 |
Bobby Deal | 11 |
Liam Garrison | 11 |
Austin Knauff | 9 |
Alex Lands | 10 |
Nate Penn | 11 |
Coach - Scott Cayton | |
Assistant - Doug Ledingham & Tony Whitt |
Clay HS Girls' Track Roster
Athlete | Grade |
Bri Bennett | 11 |
Anna Brickey | 11 |
Abby Clausing | 9 |
McKayla Colley | 12 |
Adriana Deal | 11 |
Kaidyn Fannin | 9 |
Delaney Staker | 9 |
Alexandra Wallace | 9 |
Tabitha Whitt | 12 |
Coach - Scott Cayton | |
Assistants - Doug Ledingham & Tony Whitt |
Clay Junior High Track Schedule
Date | Event | Location | Time | Result |
3/29/21 | Valley Meet | Valley | 4:30 | SEE BELOW |
4/12/21 | Minford JrH CC Invitational | Minford | 4:30 | |
4/24/21 | South Webster Invitational | SW | 10:00 | |
4/26/21 | Valley Meet | Valley | 5:00 | SEE BELOW |
5/3/21 | SOC Jr High CC Meet | Minford | 4:30 | SEE BELOW |
Clay Junior High Boys' Track Roster
Athlete | Grade |
Wade Bailey | 7 |
Trisan Large | 8 |
Blaine Lunsford | 8 |
Aiden Young | 7 |
Coach - Scott Cayton | |
Assistants - Dough Ledingham & Tony Whitt |
Clay Junior High Girls' Track Roster
Athlete | Grade |
McKenzie Bailey | 8 |
Sarah Cassidy | 8 |
Addy Eick | 7 |
Riley Gilliam | 7 |
Macyn Johnson | 8 |
Jaelyn Josey | 7 |
Isla Killian | 7 |
Abigail Miller | 7 |
Brittany Miranda | 7 |
Coach - Scott Cayton | |
Assistants - Doug Ledingham & Tony Whitt |
Valley MS - 3/29/21
CONGRATULATIONS to the Junior High track 4 x 200-meter team of Sarah Cassidy, Abi Miller, Addy Eick, & McKenzie Bailey and also to Sarah Cassidy in the 800-meter race for finishing FIRST PLACE in their races at the 7-team track meet.
Northwest HS - 3/30/21
CONGRATULATIONS to McKayla Colley and Tabbie Whitt on their performances in last night's 7-team High School track meet at Northwest. McKayla finished in first place in the shot put and Tabbie had a first place finish in the discus.
Piketon HS - 4/20/21
CONGRATUALTIONS to the following Panthers for their first place finishes in the 5-team track meet at Piketon: Tabbie Whitt - Discus, Liam Garrison - 1-Mile and 2-Mile, & Kaidyn Fannin - Long Jump and 100 Meter Dash
Valley MS - 4/26/21
CONGRATULATIONS to the following Jr. High Athletes on their FIRST PLACE finishes at Valley: Jaeylynn Josey - Discus; Macyn Johnson - Shot Put; Sarah Cassidy - 800 meter run
JrH SOC Meet - 5/3/21
CONGRATULATIONS to the following girls for placing in the SOC Meet at Minford: Brittany Miranda - 8th place shot put; Jaelynn Josey - 5th place discus; Macyn Johnson - 4th place shot put; Addy Eick - 8th place 200 meter dash; Sarah Cassidy - 5th place 800 meter run; 4 x 200 meter relay team of Sarah Cassidy, Abi Miller, Addy Eick, & McKenzie Bailey - 2nd place
Valley HS Meet - 5/4/21
CONGRATULATIONS to Tabbie Whitt (Shot Put) & Kaidyn Fannin (100) for their first place finishes at Valley.
HS SOC Meet @ Northwest HS - 5/13/21
Gavin Cayton - 7th, High Jump
Alexandra Wallace - 8th, 100 Hurdles
Kaidyn Fannin - 8th, 100
Anna Birckey, Alexandra Wallace, Delaney Staker, Kaidyn Fannin - 6th, 4x200
Delaney Staker - 8th, 400
Tabitha Whitt - 4th, Discus
Mckayla Colley - 5th, Discus
McKayla Colley - 4th, Shot Put
Tabitha Whitt, 5th - Shot Put
SE District - Division III - Northwest HS - 5/19 & 21/21
Tabitha Whitt - 1st, Discuss (Qualified for Regional)
Gavin Cayton - 4th, High Jump (Qualified for Regional)
McKayla Colley - 5th, Discuss
Individual & Team Awards
SOC, First Team - McKayla Colley (Shot Put) & Tabitha Whitt (Discus)
High-Point Track Award - Kaidyn Fanin & Liam Garrison
High-Point Field Award - Gavin Cayton & Tabitha Whitt
Coaches' Award - McKayla Colley
Panther Award - Tabitha Whitt