Science Fair Winners (6-8) 2018


SCIENCE FAIR WINNERS


 

 

 

6th Grade
1. Luke Stine, 2. McKenzie Bailey, 3. Naydine Watson & Laney Fife (Tie), 4. Abigaile Wiltshire & Chloe Cole (Tie), 5. Mackenzie Hicks, 6. Bree Hicks, & 7. Kayla Bailey


7th Grade
1. Chloe Betten, 2. Delaney Bowen, 3. Ambria Ratcliff, 4. Addison Barney


Team Projects
1. Kaidyn Fannin & Alexandra Wallace, 2. Shealyn Edgington & Cassidy Bazler, 3. Marissa Mogan & Hannah Felts. 4. Kyle Watson & Chloe Mustain, & 5. Kayle Collins & Breanna Franklin

 

Honorable Mention
1. Tate Queen, 2.
Mikayla Conley, 3. Talan Lawson, 4. Madi Wright, & 5. Mariyah
 Blanton

Warnock Earned Girl Scout's Gold Award

 VIDEO
Jensen Warnock, a senior at Clay High School and Ambassador Girl Scout in Troop 1190, recently earned her Gold Award.  The Gold Award is the highest and most prestigious achievement within Girls Scouts and it is the equivalent to the Eagle Scout Award.  It is the most difficult Girl Scout Award to earn – only 5% of eligible Girls Scouts successfully earn the Gold Award.

Girls identify a need in their community and resolve to make a plan to take action to address it.  Jensen’s project was entitled “Set to Win.”

Read more: Warnock Earned Girl Scout's Gold Award

CMS Honors Assembly - First Grading Period (2018)

Clay High School Middle School Honor Assembly

Photos

Those honored during the assembly included 6th-grade perfect attendance, 7th-grade perfect attendance, 8th-grade perfect attendance, 6th-grade B avg. honor roll, 6th-grade A avg. honor roll, 6th-grade All-A honor roll, 7th-grade B avg. honor roll, 7th-grade A avg. honor roll, 7th-grade All-A honor roll, 8th-grade B avg. honor roll, 8th-grade A avg. honor roll, 8th-grade All-A honor roll, and most improved student award winners.

CHS Fall Formal (2018)

Clay High School Fall Formal

Photos

The Clay HS student council sponsored a fall formal on Saturday, November 17, 2018.

Panther Cards - First Nine Weeks - 2018-2019

Panther Cards - First Nine Weeks - 2018-2019

b_150_100_16777215_00_images_stories_icons_notebookapple.jpg

 

Panther Gold Cards

6th Grade

Justin Bennett, Chloe Cole, Eugene Collins, Alayna Fife, Mackenzie Hicks, Dawson James, Rylan Jenkins, Macyn Johnson, Tristan Large, Malachi Loper, Walter Queen, Luke Stine, Naydine Watson

7th Grade

Evan Balestra, Delaney Bowen, Mallory Cassidy, Abby Clausing, Hannah Felts, Olivia Howard, Megan King, Marissa Mogan, Delaney Staker, Marshall Thornton, Eric Wang

 

8th Grade

Lilyan Buckler, Marilyn Colley, Amadea Everman, Madison Jackson, Allyssa Maynard, Xzavier McClaskey, Abigail Scott, Angel Stump, Mallory Swords, Andrew Zuefle

 

9th Grade

Owen Atkins-Plumlee, Gavin Cayton, Christopher King, Frances Kleinman, Preslee Lutz, Kyleigh Oliver, Austin Smith, Kailey Ware

 

10th Grade

Megan Bazler, Andrew Brown, Emily Clausing, Clay Cottle, Jacob Eick, Jaden Jessee, Ethan Jones, Haley Knauff-Younce, Mekenzie Loper, Shaley Munion, Mackenzie Penn, Evan Woods

 

11th Grade

Jaelyn Warnock

 

12th Grade

Sydney Barney, Lila Brown, Elisa Collins, Ian Grimm, Hunter Mathias, Mason Newton, Hannah Pauley, Tyler Phillips, Madison Rogers, Abigale Ware, Jensen Warnock

 

Read more: Panther Cards - First Nine Weeks - 2018-2019

Additional information

Joomla25 Appliance - Powered by TurnKey Linux