Clay Track & Field 2024

Clay HS Schedule

Date Event Location Time Result
3/26/24 Eastern Meet Eastern    
3/28/24 Northwest Northwest    
4/9/24 Green Green    
4/18/24 Minford Invitational Minford    
4/20/24 South Webster Invitational S Webster 9:00 see results below
4/23/24  Northwest Northwest    
4/26/24 Green Invitational Green 5:00  
4/30/24 South Webster S Webster    
5/2/24 Oak Hill Invitational Oak HIll 4:30  
5/7-9/24 SOC Meet Minford HS 4:30  
         
         

Clay HS Roster

BOYS Grade
Wade Bailey 10
Eli Bailey 9
Austin Knauff 12
Tristan Large 11
Alex Lockert 12
Rayden Lopez 10
Marcus Lunsford 12
Billy Miller 10
Nick Mosley 10
Aiden Young  10
GIRLS Grade
Madelyn Bach 10
McKenzie Bailey 11
Laney Fife 11
Riley Gilliam 10
Chloe Journey 9
Abigail Miller 10
Gracie Royal 9
   
Coach - Scott Cayton  
Assistant - Jason Bailey  

4/20/24 @ South Webster
Boys: High Jump - T Large (1st); Discus - N Mosley (1st)

4/23/24 @ Mohawk Classic
Girls: High Jump - L Fife (3rd); 400 M - A Miller (6th); 200M - M Bach (6th)
Boys: High Jump - T Large (4th); Shot Put - M Lunsford (7th); Discus - N Mosley (6th); 800M - A Young (6th)

 

Clay Junior High Schedule

Date Event Location Time Result
4/2/24 Green Meet Green 5:00 canceled
4/9/24 Portsmouth Meet PHS 5:30 1st Place
see results below
4/11/24 Valley Meet Valley MS 5:00 canceled
4/15/24 Minford Invitational Minford 5:00 see results below
4/20/24 South Webster Invitational S Webster 9:00 see results below
4/22/24 Green Green 5:00 see results below
4/24/24 Northwest Invitational Northwest 5:00 1st Place in Division
see results below
4/29/24 SOC Meet Minford 4:00 1st Place in Division
4th overall
see results below
         

Individual & Team Awards
SOC, First Team (Girls) - Laney Fife
SOC, Second Team (Boys) - Tristan Large

 

Clay Junior High Roster

BOYS Grade
Kaine Carrington 7
PJ Miller 8
Cade Munion 8
Dalton Shepherd 8
London Sinclair 8
GIRLS Grade
Audrey Bach 8
Makenzie Carter 8
Layla Dawes 8
Mia Lunsford 8
Zoey Moore 8
Maddie Penix 8
Kelsey Phillips 7
Elin Shaw 8
Laney Shepherd 8
Heidi Smith 8
   
Coach - Kim Shaw  
Assistant - Lucretia Shepherd  

4/9/24 @ Portsmouth Meet - First Place (Girls)
Girls: Discus - M Penix (1st) & Z. Moore (2nd); Long Jump - H Smith (1st) & K Carter (5th); Shot Put - M Penix (1st) & L Shepherd (3rd); 100M - E Shaw (1st) & A Bach (4th); Relay (4x200) - L Dawes, L Shepherd, M Lunsford, KCarter (1st); Relay (4x100) - L Dawes, A Bach, K Carter, E Shaw (1st); 400M - K Phillips (5th); 800M - M Lunsford (1st) & K Phillips (5th); 200M - E Shaw (1st) & L Dawes (3rd); Relay (4x400) - L Shepherd, M Lunsford, H Smith, & A Bach (1st)
Boys: 1600 - D Shepherd (5th); 400M - PJ Miller (3rd); 800M - D Shepherd (5th)

4/15/24 @ Minford Invitational - 6th of 17 teams
Girls: Discus - M Penix (2nd); Shot Put - M Penix (3rd); 4x200 - L Dawes, L Shepher, M Lunsford, M Carver (4th); 1600 - L Shepherd (6th); 4x100 - L Dawes, A Bach, M Carver, E Shaw (4th); 800M - M Lunsford (5th); 200M - E Shaw (7th); 4x400 - M Lunsford, A Bach, M Penix, K Phillips (6th)

4/20/24 @ South Webster Invitational - 3rd
Girls: Shot Put - M Penix (1st), L Shepherd (5th); Discus - M Penix (3rd), Z Moore (6th); Long Jump - K Carter (8th); 100M - L Dawes (5th); 200M - E Shaw (6th); 400M - L Shepherd (5th); M Lunsford (2nd); 1600 - E Sahw (2nd); 200 Hurdles - A Bach (4th); 4x100 - L Dawes, A Bach, K Carter, E Shaw (3rd); 4x200 - L Dawes, L Shepherd, M Lunsford, K Carter (2nd); 4x400 - A Bach, M Lunsford, M Penix, K Phillips (3rd)
Boys: 800 - D Shepherd (7th), 1600 - D SHepherd (5th)

4/22/24 @ Green Invitational - 3rd
Girls: Shot Put - M Penix (2nd); Discus - M Penix (1st); 100M - L Dawes (5th); 200M - E Shaw (5th); 400M - L Shepherd (6th); 800 - M Lunsford (1st); 1600 - E Shaw (2nd); 200 Hurdles - A Bach (4th); 4x100 - L Dawes, A Bach, K Phillips, E Shaw (4th); 4x200 - L Dawes, L Shepherd, M Lunsford, K Philliips (1st); 4x400 - A Bach, M Lunsford, M Penix, K Phillips (4th)
Boys: 800 - D Shepherd (7th); 1600 - D Shepherd (6th) 

4/24/24 @ Northwest Invitational - 1st in Division
Girls:  Shot Put - M Penix (2nd); Discus - M Peniz (1st), Z Moore (8th); 100M - L Dawes (4th); 200M - K Carter (6th); 200 Hurdles - A Bach (6th); 800 - M Lunsford (4th); 1600 - L Shepherd (6th); 4x100 - L Dawes, A Bach, M Lunsford, K Carter (3rd); 4x200 - L Dawes, M Lunsford, E Shaw, K Carter (4th); 4x400 - A Bach, L Shepherd, M Penix, K Phillips (4th)

4/29/24 @ SOC Meet (MInford) - 1st in Division/4th Overall
Girls: Shot Put - M Penix (3rd); Discus - M Penix (1st); 4x800 - E Shaw, L Shepherd, A Bach, M Lunsford (4th); 100M - L Dawes (8th); 1600 - L Shepherd (5th); 4x200 - L Dawes, L Shepherd, M Lunsford, K Carter (4th); 4x100 - L Dawes, A Bach, K Carter, E Shaw (3rd); 200 Hurdles - A Bach (6th); 800 - M Lunsford (7th) 

Clay High School Track Schedule

 

Read more: 2021 Clay MS & HS Track

Joomla25 Appliance - Powered by TurnKey Linux